Přemýšlíte, že si od nějaké firmy necháte postavit dům a přemýšlíte a váháte nad tím, zda byste si chtěli pořídit rodinný patrový dům, nebo spíš bungalov? Obojí je podle mě prima, ale myslete na to, že bungalov je mnohem menší a bez schodiště! Bungalov, nebo patrový dům https://www.enerdomy.cz/magazin/bungalov-nebo-patrovy-dum-kazdy-ma-sva-pro-a-proti? V čem je výhodnější bungalov a v čem je naopak výhodnější patrový dům?
Co je bungalov?
Bungalov je druh obytné stavby – přízemní barák, mívá jednoduchý čtvercový nebo obdélníkový půdorys a může být doplněn o vstupní verandu. Většinou má 4 místnosti plus kuchyňský kout. Jiný větší bungalov má třeba osm místností plus garáž, některý jsou třeba 5+kk. Jiný sedm pokojů plus garáž. Je to jednopodlažní stavba bez patra, schodiště, půdy a sklepa. Náklady na bungalov oproti patrovému domu jsou většinou vyšší. Také je u něho třeba počítat s větším pozemkem s dostatečnou rozlohou, zároveň je ale velice úsporný. Bungalov je ideálním řešením například pro seniory, kteří už nemají sílu vyšlapávat schody. Většinou je stavěný jako dřevostavba, také je velice energeticky úsporný. Staví se například bungalovy s bazénem i bez bazénu.
Například v Rýmařově nabízeli krásný bungalov s terasou s fantastickým výhledem, součástí je vířivka, sauna, krásná ložnice, jídelna propojená s obývacím pokojem. Na rozdíl od toho patrový dům zabere méně místa a zbyde prostor pro zahradu. Je vhodný pro vícečetnou rodinu, pro kterou je bungalov příliš malý! Součástí je také půda a sklep. Myslím si že patrový dům je výhodný právě proto, že můžete mít okolo domu velkou zahradu to si myslím že je moc prima! Mezi nevýhody může například patřit to, že musíme počítat s prostorem, kam umístíte schodiště. Dům není bezbariérový. My máme třeba starý velký patrový dům a máme i dost vysoké schody a mezi velké nevýhody považuji právě to, že ve stáří si nedokážu představit, jak moji rodiče budou tyto schody vycházet a scházet.